O SPACEX

Garść podstawowych informacji

CZYM JEST SPACEX?

Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX) to amerykański producent z branży lotniczej i kosmicznej, świadczący usługi transportu kosmicznego oraz korporacja komunikacyjna z siedzibą w Hawthorne w Kalifornii. SpaceX zostało założone w 2002 roku przez Elona Muska w celu zrewolucjonizowania dostęp do przestrzeni kosmicznej poprzez zmniejszenie kosztów transportu kosmicznego, umożliwienie kolonizacji Marsa i powstanie społeczeństwa multiplanetarnego (stworzenie swoistego backupu dla ludzkości na wypadek globalnej katastrofy). SpaceX produkuje rakiety nośne Falcon 9 i Falcon Heavy, kilka silników rakietowych, załogowe statki kosmiczne Dragon 2 i satelity komunikacyjne Starlink.


Poczytaj o Falconie 9>, Falconie Heavy> i Dragonie 2>

OSIĄGNIĘCIA

Osiągnięcia SpaceX obejmują pierwszą prywatnie finansowaną rakietę na paliwo ciekłe, która osiągnęła orbitę (Falcon 1 w 2008 r.), pierwszą prywatną firmę, która z powodzeniem wystrzeliła, wyniosła na orbitę i odzyskała statek kosmiczny (Dragon w 2010 r.), pierwszą prywatną firmę, która wysłała statek kosmiczny na Międzynarodową Stację Kosmiczną (Dragon w 2012 r.), pierwszy pionowy start i pionowe lądowanie propulsywne boostera rakiety klasy orbitalnej (Falcon 9 w 2015 r.), pierwsze ponowne użycie boostera rakiety klasy orbitalnej (Falcon 9 w 2017 r.) oraz pierwszą prywatną firmę, która wysłała astronautów na orbitę i do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (SpaceX Crew Dragon Demo-2 w 2020 r.). SpaceX stworzyło możliwość wielokrotnego użytku systemów Falcon i Dragon, co zwiększyło niezawodność pojazdów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Firma oblatała (w tym ponownie oblatała) rakiety z serii Falcon 9 ponad sto razy.


Zobacz kalendarium SpaceX>

OBECNIE

Obecnie SpaceX wykonuje rutynowe misje w kosmos za pomocą swoich rakiet nośnych Falcon 9 i Falcon Heavy dla różnych klientów, w tym agencji kosmicznych (NASA, ESA, JAXA), Departamentu Obrony USA, Sił Kosmicznych USA, rządów międzynarodowych i wiodących firm komercyjnych. SpaceX zapewnia wsparcie dla NASA za pomocą statku kosmicznego Dragon 2, prowadząc misje zaopatrzenia i powrotu ładunków oraz załogi do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Zobacz listę misji SpaceX>

STARLINK

SpaceX rozwija również megakonstelację satelitów o nazwie Starlink, która ma zapewnić komercyjne usługi internetowe. W styczniu 2020 roku konstelacja Starlink stała się największą konstelacją satelitów, jaka kiedykolwiek została wystrzelona. Dochody uzyskane dzięki eksploatacji konstelacji mają pozwolić na spełnienie dalekosiężnych planów SpaceX, wśród których znajduje się między innymi umożliwienie ludzkości kolonizacji Marsa.


Poczytaj o Starlink>

STARSHIP

Firma tworzy także system Starship, prywatnie finansowany, w pełni wielokrotnego użytku, superciężki system startowy do międzyplanetarnych lotów kosmicznych. Starship ma stać się podstawowym pojazdem orbitalnym SpaceX po osiągnięciu operacyjności, zastępując istniejącą flotę rakiet Falcon 9 i Falcon Heavy oraz statków Dragon 2. Starship ma być systemem w pełni wielokrotnego użytku, przy jednoczesnym posiadaniu największego udźwigu spośród wszystkich rakiet orbitalnych w momencie swojego debiutu.


Poczytaj o Starshipie>