STARLINK

Największa megakonstelacja satelitów

STARLINK

Starlink to satelitarna konstelacja internetowa obsługiwana przez SpaceX, zapewniająca satelitarny dostęp do Internetu na większości obszarów Ziemi. Konstelacja składa się z ponad 1600 satelitów w połowie 2021 roku, a ostatecznie będzie się składać z wielu tysięcy masowo produkowanych małych satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), które komunikują się z wyznaczonymi naziemnymi urządzeniami nadawczo-odbiorczymi. Podczas gdy techniczna możliwość satelitarnej usługi internetowej obejmuje większość światowej populacji, rzeczywista usługa może być dostarczana tylko w krajach, które udzieliły licencji SpaceX na świadczenie usług w ramach określonej jurysdykcji krajowej. Według stanu na wrzesień 2021 r., oferta usług w wersji beta jest dostępna w 17 krajach.


Ośrodek rozwoju satelitów SpaceX w Redmond w stanie Waszyngton mieści zespoły badawcze, rozwojowe, produkcyjne i kontroli orbity Starlink. Koszt trwającego dekadę projektu zaprojektowania, zbudowania i rozmieszczenia konstelacji został oszacowany przez SpaceX w maju 2018 r. na co najmniej 10 mld dolarów.

HISTORIA

Planowanie na wczesnym etapie rozpoczęło się w 2014 roku, a rozwój produktu nastąpił na dobre w 2017 roku. Dwa prototypowe satelity testowe zostały wystrzelone na orbitę w lutym 2018 roku. Dodatkowe satelity testowe i 60 satelitów operacyjnych zostały rozmieszczone w maju 2019 roku. SpaceX wystrzeliwuje do 60 satelitów jednocześnie podczas jednej misji Starlink, którą obsługują rakiety Falcon 9. W roku 2021 SpaceX osiągnęło niemal globalny zasięg usługi, umieszczając na orbicie łącznie ponad 1 600 satelitów.


W dniu 15 października 2019 r. amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) złożyła w imieniu SpaceX wnioski do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), aby zorganizować częstotliwość dla 30 000 dodatkowych satelitów Starlink, które miałyby uzupełnić na orbicie 12 000 satelitów już zatwierdzonych przez FCC. Do 2021 roku SpaceX zawarł umowy z Google Cloud Platform i Microsoft Azure, aby zapewnić naziemne usługi obliczeniowe i sieciowe dla budowanej konstelacji.

OBAWY

W trakcie rozwoju konstelacji astronomowie wyrazili obawy dotyczące jej wpływu na astronomię naziemną i tego, w jaki sposób satelity przyczynią się do zwiększenia i tak już zapchanego środowiska orbitalnego. SpaceX próbował złagodzić te obawy poprzez wprowadzenie kilku ulepszeń do satelitów Starlink mających na celu zmniejszenie ich jasności na orbicie. Satelity są również wyposażone w zasilane kryptonem pędniki Halla, które pozwalają im na deorbitację po zakończeniu okresu eksploatacji, co tym samym przyczynia się do nie zwiększania ilość kosmicznych śmieci pozostających na orbicie okołoziemskiej. W mało prawdopodobnym przypadku, gdy system napędowy przestanie działać, uszkodzone satelity spłoną w ziemskiej atmosferze w ciągu 1-5 lat, czyli w czasie znacznie krótszym niż setki czy nawet tysiące lat dla innych satelitów na większych wysokościach. Dodatkowo, satelity Starlink są zaprojektowane tak, aby autonomicznie unikać kolizji na podstawie przesyłanych danych śledzących, co ma zapewnić im bezpieczne dotrwanie do końca swojego okresu użytkowania i wspomnianą wcześniej bezpieczną deorbitację.


Przeczytaj obszerny oficjalny materiał odnoszący się do tych kwestii>

ZAMÓW

Wykorzystując zaawansowane satelity na niskiej orbicie, Starlink umożliwia rozmowy wideo, gry online, transmisje strumieniowe i inne działania wymagające dużej szybkości transmisji danych, które w przeszłości nie były możliwe przy użyciu Internetu satelitarnego. Użytkownicy mogą spodziewać się prędkości pobierania od 100 Mb/s do 200 Mb/s oraz opóźnień na poziomie 20 ms w większości lokalizacji.


Internet Starlink działa poprzez wysyłanie informacji przez próżnię kosmiczną, gdzie podróżuje znacznie szybciej niż w przypadku światłowodu i może dotrzeć do znacznie większej liczby osób i miejsc.


Podczas gdy większość dzisiejszych usług internetu satelitarnego pochodzi z pojedynczych satelitów geostacjonarnych, które krążą wokół planety na wysokości około 35 000 km, Starlink jest konstelacją wielu satelitów, które krążą znacznie bliżej Ziemi, na wysokości około 550 km, i pokrywają całą kulę ziemską.


Zamów Starlink>